Choose another language. 

Извештајот на пророкот Даниел - # 504

Добредојде на извештајот на пророкот Даниел. Ова е извештајот # 504. Моето име е Даниел Вајт III овде да те потсетам дека Исус Христос ќе се врати наскоро и дека треба да бидат подготвени. Ова не е за емитување предвидувања, ниту пак е за поставување на датуми како што некои безумно го направиле, но сето тоа е за подготовка.
 
Прво, денес, ајде да погледнеме некои знаци на неговото доаѓање во вестите.
 
Учениците праша Исус во Матеј 24: 3, "Што ќе биде знакот на Твоето доаѓање и за свршетокот на светот?" Тогаш Исус Христос отиде за да ги (и САД) им даде јасни знаци дека ни покаже кога ќе може да почнат да се очекува да се види на Господовото доаѓање и крајот на светот. Оние знаци вклучуваат:

1. на појавата на лажни христоси и лажни пророци
2. војни и гласови за војни
3. глад
4. чуми (фатални епидемиски болести)
5. земјотреси во нуркачи (разни) места
6. зголемен прогонот на верници
7. Евангелието биде проповедано по целиот свет
8 знаци и големи чудеса на небесата (вклучување на сонцето, месечината, ѕвездите и планетарните движења)
9. болка и збунетост кај луѓето
10. зголемено насилство ", како што во деновите на Ное"
11. зголемен хомосексуалноста и блуд ", како што беше во деновите на Лот"
12. подемот на "Гог и Магог" (што многу библиски научници сметаат дека се однесува на Русија)
13. подемот на "цареви од исток" (што многу библиски научници сметаат дека се однесува на Кина)
14. зголемување на знаењето (наука и технологија)
15. отпадништво во црквата
16. интерес за унифициран светска влада да се донесе за глобалниот мир
17. интерес во обновата на храмот во Ерусалим

Библијата зборува и за други знаци што ќе биде видливо во "тешки времиња", во Второ Тимотеј 3. Оние знаци се луѓето кои се:

18. себични
19. лакоми
20. фалбаџиите
21. горд
22. богохулници
23. непокорни на родителите
24. неблагодарни
25. несвети
26. без природна љубов
27. trucebreakers
28. клеветници
29. инконтиненција
30. жестоката
31. презирале оние кои се добри
32. предавници
33. опоен
34. благородната
35. повеќе сластољубиви отколку богољубиви
36. имаат изглед на побожност, а се откажале од нејзината сила.
 
Други знаци на времето, кои биле собрани од Светото Писмо се:
37. подбивачи кои се потсмеваат на Христовото враќање
38. движење кон една светска религија
39. излевање на Светиот Дух
40. појава на демонска и occultic активност
41. повторно воспоставување на Израел
42. Арапски непријателство кон Израел
43. повторното обединување на Европа
44. движење кон една светската економија

Гледање на светските настани низ објективот на Словото Божјо, ајде да погледнеме некои наслови од денешните вести кои упатуваат на второто доаѓање на нашиот Господ Исус Христос.

Прво, денес, во рамките на категорија Пријавете се за војни и гласови за војни - Според Асошиејтед прес, милитантните лидери од групата Исламска држава и Ал Каеда се собраа на една фарма куќа во северниот дел на Сирија минатата недела и се договорија за планот да се запре борат едни со други и да работат заедно против нивните противници. Ваков договор може да претстави нови потешкотии за стратегијата на Вашингтон против ИСИС. Додека воените авиони од Коалицијата предводена од САД штрајк милитанти од воздух, администрацијата на Обама смета на вооружување "умерено" бунтовнички фракции да им помогнам назад на теренот. Оние бунтовници, веќе се смета за релативно слаби и дезорганизирани, ќе се соочи со многу посилна опозиција ако двата тешки удирање милитантни групи сега работат заедно.

Второ, и денес, во категоријата Пријавете се за војни и гласови за војни - Според Асошиејтед прес, висок воен лидер на Америка пред Конгресот изјави во четвртокот дека САД ќе ја разгледа испраќање скромен број на американските сили да се бори со ирачките војници, како тие се вклучат во поголем мисии во кампањата против Исламската држава. Армија генерал Мартин Демпси, претседател на Здружениот генерал штаб, изјави дека ирачките сили се прави подобра работа, но тој рече дека напорите да се преселат во Мосул или да се врати на границата со Сирија, ќе бидат потребни сложени операции.

Трето, денеска, во категоријата Пријавете се за војни и гласови за војни - Според Ројтерс, Москва и Киев меѓусебно се обвинија во четврток за кршење на прекинот на огнот и САД ја предупреди Русија дека Западот може да го казнат понатаму за својата "воена ескалација "на кризата во Украина. Украина ја обвини Русија за испраќање на војници и оружје за да им помогне на сепаратистичките бунтовници во источниот дел на Украина лансира нова офанзива во конфликтот во кој загинаа повеќе од 4.000 луѓе. Русија предупреди Киев дека било обновување на непријателствата против сепаратистите би било катастрофално за Украина.

Четврто, денеска, во категоријата Знакот земјотреси на разни места - Според САД денес, еден земјотрес од 4,8 степени, во средата ја потресе делови од Канзас, Оклахома и Арканзас, најсилниот од осум земјотреси кои го потресе сеизмички активен регион во текот 24 часа. На умерено силни земјотресот, кој беше релативно плитка на 3,4 милји длабоко, се случил на околу 30 милји југозападно од Вичита долж границата Оклахома. На удар беше почувствуван во најголем дел од државата и како далеку како Тулса, во ред, на околу 170 милји далеку. Некои жители Арканзас исто така, објавија тресење.

Петто, денеска, во категоријата Пријавете се на немирите во Израел и на Блискиот Исток - Според Ал Џезира, американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека чекори беа договорени во разговорите во Аман да ги намали тензиите меѓу Израелците и Палестинците. Давајќи неколку детали, Кери рече дека фирмата обврски биле направени за да се задржи статус кво на светите места во окупираниот Источен Ерусалим, по разговорите со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и јорданскиот крал Абдула Втори. Тој рече дека Израел и Јордан, која има старателски права врз џамијата Ал Акса, исто така, се согласија да преземат чекори за да се "де-ескалира ситуацијата" во Ерусалим и да го "врати довербата."

Библијата вели во Лука 21:25: "И ќе има знаци на сонцето, и на месечината и на ѕвездите; и на земјата катастрофа на народите, со збунетост морето и брановите што рика".
  
Можете да прочитате овие приказни во повеќе детали и да добиете повеќе Второто доаѓање поврзани вести на нашиот веб сајт при второто Христово Herald.com

Сега, тоа е време за Пророштво Bootcamp.
 
Пророштвото Bootcamp е местото каде што ќе се занимаваат со основите на пророштво, второто доаѓање на Исус Христос, и што ќе се случи во иднина, според Библијата. Нашата цел овде не е да се прават предвидувања, туку да ви помогне да се подготвени од страна на разбирање на тоа како работите ќе се одвиваат во времето на крајот.
 
Нашата тема за денес е насловена "Каде се упативме (Дел 7)?" Од д-р Ед Hindson книгата "Откровение: Отклучување на иднината".

Варијации на интерпретација на Откровението се вклучени:

1. Став на preterist. Ова гледиште го гледа целата книга, со неколку исклучоци, како што се исполнува во минатото - во V век, со падот на Ерусалим и на гонењето на Црквата од страна на Римската империја. Таа им овозможува без вистинска иднина исполнување на некои од пресудите (фоки, труби, чинии).

2. историскиот приказ. Овој поглед изгледа за исполнувањето на овие пророштва низ историјата на црквата. Ова доведе до бескрајно шпекулации дека е тотално без библиска поддршка. Идентификации се вклучени монасите и калуѓерите како "скакулци", Мухамед како "падната ѕвезда", Alaric Гот како прва труба, Елизабета I како првиот сад, Мартин Лутер како ангелот на Сард, Адолф Хитлер како црвен коњ, ад бескрајноста.

3. Став на идеалист. Ова гледиште го толкува Откровение како серија од идеална принципи кои се однесуваат на борбата меѓу доброто и злото. Тоа allegorizes целата книга како духовен конфликт не се поврзани со актуелните историски настани. На "неволја" станува нечиј внатрешни конфликти. "Враќањето на Христос" се одвива во своето срце и ум еден е. Тоа е видено пророштво како има што да каже во врска со недвижен идни настани.

Роберт Л. Томас резимира својата одбрана на футурист поглед со овој нејасен набљудување: "На футурист пристап кон книгата е единствената која ги дава доволно признание за пророчки стил на книгата и нормален херменевтички модел на толкување врз основа на тој стил. Тоа е видено книга фокусирање на последниот период (и) на светската историја и во конципирањето на разни настани и нивните односи со една со друга. Ова е ставот дека најдобар договор со принципот на буквална интерпретација. "

Апокалипсата открива иднината. Тоа е Божја патоказ за да ни помогне да се разбере каде човечката историја се случува. Фактот дека тоа укажува на времето на крајот е јасно во текот на целата книга. Таа служи како крајна потрошувачка на Библиското откровение. Што ни е потребно, од првиот век на минатиот век, од прогон до триумф, од бори црква да Невестата Христова, од Патмос во рајот.

Апокалипсата е наречен епилогот од ваквиот развој драма на откуп. Во записникот библиска, човечката историја започнува во градината, а завршува во вечниот град. Таа започнува со трагедија, а завршува во триумф. Таа започнува со неуспехот на човекот, а завршува со занаетот. Меѓу нив, стои крст! И на тој крст, Исус Христос го смени текот на историјата на човештвото засекогаш. Алелуја! Што Спасител!

Господ сака, ние ќе продолжиме да гледа во оваа тема на нашата следната емитување / објавата.
 
Во затворање, ајде да се разгледа она што Бог сака мене и тебе да се направи во светлината на Неговото второ доаѓање.
 
Исус вели во Лука 19:13 на "Окупирај го додека не дојде." Во светлината на тоа, ние ја продолжуваме нашата библиска студија серија на книги на Првата и Втората Солунјаните што Павле напишал до верниците кои имаше загриженост во врска Второто доаѓање на Исус Христос, и што треба да се направи додека чекале. Овој дел е со наслов "судбината на Земјата (Дел 3)" од книгата "Чекајќи за Второто Христово доаѓање" од Реј В Стедман.

Во текот на таа мистериозна временски период откако Исус воскреснал од мртвите и се јави на учениците, а потоа повторно исчезна, тие му рекоа: "Господи, ти си во ова време ќе се врати во царството на Израел?" Со други зборови, тие се прашуваат: "Дали ова е време кога ќе ги исполнат предвидувањата на пророците дека Израел ќе биде шефот на народи и Месијата ќе царува лично на земјата?"

Неговиот извонреден одговорот на нивното прашање беше: ". Тоа не е ваше да ги знаете времињата или датуми [истата фраза се користи во Солунјаните] Таткото има поставено со својот авторитет" Со други зборови, само Отецот знаеше одговорот на нивното . Прашањето Потоа отиде Исус за да го претстави програмата, кои ќе влијаат врз нив: "Но, ќе примите сила кога Светиот Дух ќе дојде на тебе; и ќе Ми бидете сведоци во Ерусалим и во цела Јудеја и Самарија, и дури до крајот на земјата. "
 
Ако Господ tarries Неговото доаѓање и живееме, ние ќе продолжиме да гледа во оваа тема во нашата следната емитување / објавата.
........
затворање на молитва
.......
 
Се сеќавам на зборовите на Господ во Матеј 24:42: "па затоа се види, зашто не знаете во кој час ке дојде вашиот Господ." Матеј 24:44 вели: "Затоа и вие бидете подготвени. За во час, кога не мислите на Човечкиот Син ќе дојде"
 
Ако не сте подготвени за враќање на Исус Христос, може ли да ве охрабруваме да се подготвени денес од страна на добивањето на него како твој Спасител. Јован 3:16 вели: "Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." Само во твоето срце поверуваш дека Исус Христос умре за гревовите, беше погребан и воскресна од мртвите, со силата на Бог за вас, така што ќе може да живее вечно со Него. Молат и да побарам да дојдат во твоето срце денес, и тој ќе. Римјаните 10:13 вели: "Зашто секој, кој ќе го повика Господовото име, ќе се спаси."
 
Задржи во потрага за вашето спасение зашто наближува. Дозволете ни да се придружат во молитвата на Јован Откровението - ". И покрај тоа, дојде, Господ Исус" Бог да те благослови.

IzveštaJot na prorokot Daniel - # 504

DobredoJde na izveštaJot na prorokot Daniel. Ova e izveštaJot # 504. Moeto ime e Daniel VaJt III ovde da te potsetam deka Isus Hristos ḱe se vrati naskoro i deka treba da bidat podgotveni. Ova ne e za emituvanje predviduvanja, nitu pak e za postavuvanje na datumi kako što nekoi bezumno go napravile, no seto toa e za podgotovka.
  
Prvo, denes, aJde da pogledneme nekoi znaci na negovoto doaǵanje vo vestite.
  
Učenicite praša Isus vo MateJ 24: 3, "Što ḱe bide znakot na Tvoeto doaǵanje i za svršetokot na svetot?" Togaš Isus Hristos otide za da gi (i SAD) im dade Jasni znaci deka ni pokaže koga ḱe može da počnat da se očekuva da se vidi na Gospodovoto doaǵanje i kraJot na svetot. Onie znaci vklučuvaat:

1. na poJavata na lažni hristosi i lažni proroci
2. voJni i glasovi za voJni
3. glad
4. čumi (fatalni epidemiski bolesti)
5. zemJotresi vo nurkači (razni) mesta
6. zgolemen progonot na vernici
7. Evangelieto bide propovedano po celiot svet
8 znaci i golemi čudesa na nebesata (vklučuvanje na sonceto, mesečinata, dzvezdite i planetarnite dviženja)
9. bolka i zbunetost kaJ luǵeto
10. zgolemeno nasilstvo ", kako što vo denovite na Noe"
11. zgolemen homoseksualnosta i blud ", kako što beše vo denovite na Lot"
12. podemot na "Gog i Magog" (što mnogu bibliski naučnici smetaat deka se odnesuva na RusiJa)
13. podemot na "carevi od istok" (što mnogu bibliski naučnici smetaat deka se odnesuva na Kina)
14. zgolemuvanje na znaenjeto (nauka i tehnologiJa)
15. otpadništvo vo crkvata
16. interes za unificiran svetska vlada da se donese za globalniot mir
17. interes vo obnovata na hramot vo Erusalim

BibliJata zboruva i za drugi znaci što ḱe bide vidlivo vo "teški vreminja", vo Vtoro TimoteJ 3. Onie znaci se luǵeto koi se:

18. sebični
19. lakomi
20. falbadžiite
21. gord
22. bogohulnici
23. nepokorni na roditelite
24. neblagodarni
25. nesveti
26. bez prirodna ljubov
27. trucebreakers
28. klevetnici
29. inkontinenciJa
30. žestokata
31. prezirale onie koi se dobri
32. predavnici
33. opoen
34. blagorodnata
35. poveḱe slastoljubivi otkolku bogoljubivi
36. imaat izgled na pobožnost, a se otkažale od neJzinata sila.
 
Drugi znaci na vremeto, koi bile sobrani od Svetoto Pismo se:
37. podbivači koi se potsmevaat na Hristovoto vraḱanje
38. dviženje kon edna svetska religiJa
39. izlevanje na Svetiot Duh
40. poJava na demonska i occultic aktivnost
41. povtorno vospostavuvanje na Izrael
42. Arapski nepriJatelstvo kon Izrael
43. povtornoto obedinuvanje na Evropa
44. dviženje kon edna svetskata ekonomiJa

Gledanje na svetskite nastani niz obJektivot na Slovoto BožJo, aJde da pogledneme nekoi naslovi od denešnite vesti koi upatuvaat na vtoroto doaǵanje na našiot Gospod Isus Hristos.

Prvo, denes, vo ramkite na kategoriJa PriJavete se za voJni i glasovi za voJni - Spored AsošieJted pres, militantnite lideri od grupata Islamska država i Al Kaeda se sobraa na edna farma kuḱa vo severniot del na SiriJa minatata nedela i se dogovoriJa za planot da se zapre borat edni so drugi i da rabotat zaedno protiv nivnite protivnici. Vakov dogovor može da pretstavi novi poteškotii za strategiJata na Vašington protiv ISIS. Dodeka voenite avioni od KoaliciJata predvodena od SAD štraJk militanti od vozduh, administraciJata na Obama smeta na vooružuvanje "umereno" buntovnički frakcii da im pomognam nazad na terenot. Onie buntovnici, veḱe se smeta za relativno slabi i dezorganizirani, ḱe se sooči so mnogu posilna opoziciJa ako dvata teški udiranje militantni grupi sega rabotat zaedno.

Vtoro, i denes, vo kategoriJata PriJavete se za voJni i glasovi za voJni - Spored AsošieJted pres, visok voen lider na Amerika pred Kongresot izJavi vo četvrtokot deka SAD ḱe Ja razgleda ispraḱanje skromen broJ na amerikanskite sili da se bori so iračkite voJnici, kako tie se vklučat vo pogolem misii vo kampanjata protiv Islamskata država. ArmiJa general Martin Dempsi, pretsedatel na Združeniot general štab, izJavi deka iračkite sili se pravi podobra rabota, no toJ reče deka naporite da se preselat vo Mosul ili da se vrati na granicata so SiriJa, ḱe bidat potrebni složeni operacii.

Treto, deneska, vo kategoriJata PriJavete se za voJni i glasovi za voJni - Spored RoJters, Moskva i Kiev meǵusebno se obviniJa vo četvrtok za kršenje na prekinot na ognot i SAD Ja predupredi RusiJa deka Zapadot može da go kaznat ponatamu za svoJata "voena eskalaciJa "na krizata vo Ukraina. Ukraina Ja obvini RusiJa za ispraḱanje na voJnici i oružJe za da im pomogne na separatističkite buntovnici vo istočniot del na Ukraina lansira nova ofanziva vo konfliktot vo koJ zaginaa poveḱe od 4.000 luǵe. RusiJa predupredi Kiev deka bilo obnovuvanje na nepriJatelstvata protiv separatistite bi bilo katastrofalno za Ukraina.

Četvrto, deneska, vo kategoriJata Znakot zemJotresi na razni mesta - Spored SAD denes, eden zemJotres od 4,8 stepeni, vo sredata Ja potrese delovi od Kanzas, Oklahoma i Arkanzas, naJsilniot od osum zemJotresi koi go potrese seizmički aktiven region vo tekot 24 časa. Na umereno silni zemJotresot, koJ beše relativno plitka na 3,4 milJi dlaboko, se slučil na okolu 30 milJi Jugozapadno od Vičita dolž granicata Oklahoma. Na udar beše počuvstvuvan vo naJgolem del od državata i kako daleku kako Tulsa, vo red, na okolu 170 milJi daleku. Nekoi žiteli Arkanzas isto taka, obJaviJa tresenje.

Petto, deneska, vo kategoriJata PriJavete se na nemirite vo Izrael i na Bliskiot Istok - Spored Al Džezira, amerikanskiot državen sekretar Džon Keri izJavi deka čekori bea dogovoreni vo razgovorite vo Aman da gi namali tenziite meǵu Izraelcite i Palestincite. DavaJḱi nekolku detali, Keri reče deka firmata obvrski bile napraveni za da se zadrži status kvo na svetite mesta vo okupiraniot Istočen Erusalim, po razgovorite so izraelskiot premier BenJamin NetanJahu i Jordanskiot kral Abdula Vtori. ToJ reče deka Izrael i Jordan, koJa ima staratelski prava vrz džamiJata Al Aksa, isto taka, se soglasiJa da prezemat čekori za da se "de-eskalira situaciJata" vo Erusalim i da go "vrati doverbata."

BibliJata veli vo Luka 21:25: "I ḱe ima znaci na sonceto, i na mesečinata i na dzvezdite; i na zemJata katastrofa na narodite, so zbunetost moreto i branovite što rika".
   
Možete da pročitate ovie prikazni vo poveḱe detali i da dobiete poveḱe Vtoroto doaǵanje povrzani vesti na našiot veb saJt pri vtoroto Hristovo Herald.com

Sega, toa e vreme za Proroštvo Bootcamp.
  
Proroštvoto Bootcamp e mestoto kade što ḱe se zanimavaat so osnovite na proroštvo, vtoroto doaǵanje na Isus Hristos, i što ḱe se sluči vo idnina, spored BibliJata. Našata cel ovde ne e da se pravat predviduvanja, tuku da vi pomogne da se podgotveni od strana na razbiranje na toa kako rabotite ḱe se odvivaat vo vremeto na kraJot.
  
Našata tema za denes e naslovena "Kade se upativme (Del 7)?" Od d-r Ed Hindson knigata "Otkrovenie: Otklučuvanje na idninata".

VariJacii na interpretaciJa na Otkrovenieto se vklučeni:

1. Stav na preterist. Ova gledište go gleda celata kniga, so nekolku isklučoci, kako što se ispolnuva vo minatoto - vo V vek, so padot na Erusalim i na gonenjeto na Crkvata od strana na Rimskata imperiJa. Taa im ovozmožuva bez vistinska idnina ispolnuvanje na nekoi od presudite (foki, trubi, činii).

2. istoriskiot prikaz. OvoJ pogled izgleda za ispolnuvanjeto na ovie proroštva niz istoriJata na crkvata. Ova dovede do beskraJno špekulacii deka e totalno bez bibliska poddrška. Identifikacii se vklučeni monasite i kaluǵerite kako "skakulci", Muhamed kako "padnata dzvezda", Alaric Got kako prva truba, Elizabeta I kako prviot sad, Martin Luter kako angelot na Sard, Adolf Hitler kako crven konj, ad beskraJnosta.

3. Stav na idealist. Ova gledište go tolkuva Otkrovenie kako seriJa od idealna principi koi se odnesuvaat na borbata meǵu dobroto i zloto. Toa allegorizes celata kniga kako duhoven konflikt ne se povrzani so aktuelnite istoriski nastani. Na "nevolJa" stanuva nečiJ vnatrešni konflikti. "Vraḱanjeto na Hristos" se odviva vo svoeto srce i um eden e. Toa e videno proroštvo kako ima što da kaže vo vrska so nedvižen idni nastani.

Robert L. Tomas rezimira svoJata odbrana na futurist pogled so ovoJ neJasen nabljuduvanje: "Na futurist pristap kon knigata e edinstvenata koJa gi dava dovolno priznanie za proročki stil na knigata i normalen hermenevtički model na tolkuvanje vrz osnova na toJ stil. Toa e videno kniga fokusiranje na posledniot period (i) na svetskata istoriJa i vo koncipiranjeto na razni nastani i nivnite odnosi so edna so druga. Ova e stavot deka naJdobar dogovor so principot na bukvalna interpretaciJa. "

Apokalipsata otkriva idninata. Toa e BožJa patokaz za da ni pomogne da se razbere kade čovečkata istoriJa se slučuva. Faktot deka toa ukažuva na vremeto na kraJot e Jasno vo tekot na celata kniga. Taa služi kako kraJna potrošuvačka na Bibliskoto otkrovenie. Što ni e potrebno, od prviot vek na minatiot vek, od progon do triumf, od bori crkva da Nevestata Hristova, od Patmos vo raJot.

Apokalipsata e narečen epilogot od vakviot razvoJ drama na otkup. Vo zapisnikot bibliska, čovečkata istoriJa započnuva vo gradinata, a završuva vo večniot grad. Taa započnuva so tragediJa, a završuva vo triumf. Taa započnuva so neuspehot na čovekot, a završuva so zanaetot. Meǵu niv, stoi krst! I na toJ krst, Isus Hristos go smeni tekot na istoriJata na čoveštvoto zasekogaš. AleluJa! Što Spasitel!

Gospod saka, nie ḱe prodolžime da gleda vo ovaa tema na našata slednata emituvanje / obJavata.
  
Vo zatvoranje, aJde da se razgleda ona što Bog saka mene i tebe da se napravi vo svetlinata na Negovoto vtoro doaǵanje.
  
Isus veli vo Luka 19:13 na "OkupiraJ go dodeka ne doJde." Vo svetlinata na toa, nie Ja prodolžuvame našata bibliska studiJa seriJa na knigi na Prvata i Vtorata SolunJanite što Pavle napišal do vernicite koi imaše zagriženost vo vrska Vtoroto doaǵanje na Isus Hristos, i što treba da se napravi dodeka čekale. OvoJ del e so naslov "sudbinata na ZemJata (Del 3)" od knigata "ČekaJḱi za Vtoroto Hristovo doaǵanje" od ReJ V Stedman.

Vo tekot na taa misteriozna vremenski period otkako Isus voskresnal od mrtvite i se Javi na učenicite, a potoa povtorno isčezna, tie mu rekoa: "Gospodi, ti si vo ova vreme ḱe se vrati vo carstvoto na Izrael?" So drugi zborovi, tie se prašuvaat: "Dali ova e vreme koga ḱe gi ispolnat predviduvanjata na prorocite deka Izrael ḱe bide šefot na narodi i MesiJata ḱe caruva lično na zemJata?"

Negoviot izvonreden odgovorot na nivnoto prašanje beše: ". Toa ne e vaše da gi znaete vreminjata ili datumi [istata fraza se koristi vo SolunJanite] Tatkoto ima postaveno so svoJot avtoritet" So drugi zborovi, samo Otecot znaeše odgovorot na nivnoto . Prašanjeto Potoa otide Isus za da go pretstavi programata, koi ḱe vliJaat vrz niv: "No, ḱe primite sila koga Svetiot Duh ḱe doJde na tebe; i ḱe Mi bidete svedoci vo Erusalim i vo cela JudeJa i SamariJa, i duri do kraJot na zemJata. "
 
Ako Gospod tarries Negovoto doaǵanje i živeeme, nie ḱe prodolžime da gleda vo ovaa tema vo našata slednata emituvanje / obJavata.
........
zatvoranje na molitva
.......
  
Se seḱavam na zborovite na Gospod vo MateJ 24:42: "pa zatoa se vidi, zašto ne znaete vo koJ čas ke doJde vašiot Gospod." MateJ 24:44 veli: "Zatoa i vie bidete podgotveni. Za vo čas, koga ne mislite na Čovečkiot Sin ḱe doJde"
  
Ako ne ste podgotveni za vraḱanje na Isus Hristos, može li da ve ohrabruvame da se podgotveni denes od strana na dobivanjeto na nego kako tvoJ Spasitel. Jovan 3:16 veli: "Zašto Bog tolku go vozljubi svetot, što Go dade SvoJot Edinoroden Sin, ta sekoJ koJ veruva vo Nego da ne zagine, tuku da ima večen život." Samo vo tvoeto srce poveruvaš deka Isus Hristos umre za grevovite, beše pogreban i voskresna od mrtvite, so silata na Bog za vas, taka što ḱe može da živee večno so Nego. Molat i da pobaram da doJdat vo tvoeto srce denes, i toJ ḱe. RimJanite 10:13 veli: "Zašto sekoJ, koJ ḱe go povika Gospodovoto ime, ḱe se spasi."
  
Zadrži vo potraga za vašeto spasenie zašto nabližuva. Dozvolete ni da se pridružat vo molitvata na Jovan Otkrovenieto - ". I pokraJ toa, doJde, Gospod Isus" Bog da te blagoslovi.